סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


אגדות וסיפורים

 • היוונים הקדמונים האמינו שאיאולוס, אל הרוחות, שומר על הרוחות במערה שיש בה שנים עשר פתחים. כשאל הרוחות רצה שרוח תנשוב מכיוון מסוים הוא הסיר את האבן שחסמה את הפתח ושלטה על הרוח הזאת. כדי ליצור הוריקן, איאולוס פתח את כל שנים עשר הפתחים!

 • בני עם המאיה ממרכז אמריקה האמינו שאת ההוריקן מייצר הוּרָאקָאן, אל הרוחות הגדולות והשדים. כדי לפייס את האל ולמנוע פגיעת הוריקנים היו אנשי המאיה מקריבים פעם בשנה אישה צעירה. את קרבן האדם היו משליכים אל הים בליווי אחד מלוחמי השבט (שהוקרב גם הוא). תפקידו היה ללוות את הנערה אל הממלכה התת-ימית של הוראקאן. כשהספרדים כבשו בימי הביניים את מרכז אמריקה למדו הכובשים את שם האל וכינו בשמו את הסערות הטרופיות הקשות שפקדו את האזור. מאז מכונות הסערות – הוריקנים.

 • לקריסטופר קולומבוס היו מפגשים רבים עם הוריקנים.  
  קולומבוס בנה את העיר האירופית הראשונה ביבשת אמריקה על האי היספניולה שבאיים הקריביים. סופת הוריקן הרסה את העיר כליל! 
  בשנת 1500 שלח קולומבוס צי אוניות עמוס זהב בחזרה לספרד. הוריקן שחלף באזור הפלגתו הטביע 90  מהאוניות וגרם למותם של 500 מלחים. 
  בשנת 1503 פגש קולומבוס את ההוריקן הראשון שלו בלב ים בקרבת פנמה וכך כתב בכתביו: 

'עין לא ראתה ים כל כך גבוה, זועם ומלא קצף... נאלצנו להתרחק מהים הארור הזה שבעבע כמו סיר על אש חזקה. לעולם לא נראו השמים איומים יותר... זה היה כמו מבול נוסף... האנשים היו כל כך מותשים שהם קיוו למוות שישים קץ לייסורים הארורים שלהם.'

 • הוריקנים הרסו מאות ספינות ספרדיות שנשלחו למצוא אוצרות בעולם החדש עד היום מנסים הרפתקנים למצוא אוצרות בין שרידי הספינות הטרופות שנמצאו לחופי פלורידה.

 • הוריקן הטביע את חותמו גם על ההיסטוריה של ארצות הברית. אוניית המייפלאוור עזבה את אנגליה בשנת 1620. על סיפונה היו 'האבות המייסדים' של ארצות הברית שהיו האירופאים הראשונים שקבעו את ביתם ב'עולם החדש'. יעדה של המייפלאור היה אזור וירג'יניה  Virginia אולם הוריקן העיף את הספינה ממסלולה ולכן האבות המייסדים הגיעו במקום זאת למדינת מסצ'וסטס (Massachusetts) !

אחורה    קדימה

לדף הראשיהועלה בתאריך - 5/9/2004 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא